bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10155013



*

nr 1015 5013


Spegel

Gustaviansk, senare glas, höjd: 120 cm


Utrop:

5.000 kr

Såld:

11.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2016
kl 18:50:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/1 17:58:30 1      4.000 kr
11/1 18:46:17 2      4.200 kr
25/1 17:40:46 3      4.400 kr
25/1 18:21:35 4      10.500 kr
25/1 18:43:08 3      5.000 kr
25/1 18:43:08 4      5.200 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:23 3      6.800 kr
25/1 18:43:23 4      7.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:36 3      7.800 kr
25/1 18:43:36 4      8.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:54 3      8.800 kr
25/1 18:43:54 4      9.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:44:08 3      9.400 kr
25/1 18:44:08 4      9.600 kr (Budbetjänt)
25/1 18:45:48 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk senare glas spegel speglar
  • 7372 Glasmästarspegel
    1800-tal, 51x24
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:27
  • 7563 Lådspegel
    1800-tal. Längd: 29. Djup: 20 cm. Höjd: 7-31 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:24
  • 7033 Spegel
    + etagebord, 2 delar. Mässing och onyx. Höjd: 76 +..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:44




Ladda ner broschyr