ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3912310
*
nr 391 2310
Spegel
Gustaviansk, med lampett, höjd: 81
Utrop:
4.000 kr
Såld:
11.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 januari 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/1 13:53:09
1
6.600 kr
8/1 23:06:25
1
7.600 kr
9/1 08:50:09
2
3.600 kr
9/1 08:50:27
2
3.800 kr
9/1 14:24:52
2
4.200 kr
9/1 14:25:19
2
4.600 kr
9/1 14:43:28
3
10.000 kr
9/1 15:15:23
1
ledande budet*
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer gustaviansk lampett lamphållare ljushållare spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 391 2310
Spegel
Gustaviansk, med lampett, höjd: 81
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 11.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 januari 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/1 13:53:09 | 1 | 6.600 kr |
8/1 23:06:25 | 1 | 7.600 kr |
9/1 08:50:09 | 2 | 3.600 kr |
9/1 08:50:27 | 2 | 3.800 kr |
9/1 14:24:52 | 2 | 4.200 kr |
9/1 14:25:19 | 2 | 4.600 kr |
9/1 14:43:28 | 3 | 10.000 kr |
9/1 15:15:23 | 1 | ledande budet* |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer gustaviansk lampett lamphållare ljushållare spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02