bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14908287



*

nr 1490 8287


Spegel

förgylld, 60x43 cm


Kondition: skadad

Utrop:

600 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 september 2022
kl 19:13:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/9 11:59:28 1      Vinnande bud
19/9 12:00:53 1      justering av budtak


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gyllene spegel speglar
  • 5453 Bordsplatå
    med spegelglas, Nyrokoko. Nysilver, diameter: 26. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:34
  • 5106 Spegel
    1920-tal, 87x35 cm
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:46
  • 5276 Spegel
    96x75 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 19:38
  • 5332 Spegel
    empirestil, 67x37 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:08
  • 5431 Spegel
    Gustaviansk stil, 1800-tal, 37x16 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:31
  • 5099 Spegel
    Gustaviansk stil, 68x45cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 18:24




Ladda ner broschyr