bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12343100



*

nr 1234 3100


Spegel

empirestil, 1900-tal, 64x31


Utrop:

400 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:48:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/2 20:28:59 1      150 kr
10/2 13:19:14 2      300 kr
11/2 11:08:26 3      250 kr
11/2 11:08:26 2      300 kr (Budbetjänt)
11/2 18:07:33 4      Vinnande bud
11/2 18:11:57 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empirestil karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 1029 Handspegel
    silver, 1852. Längd: 28 cm. Vikt: ca 316g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:18
  • 1103 Handspegel
    silver, 1910. Höjd: 30cm. Bruttovikt: ca 272g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:01
  • 1030 Handspegel
    silver, 1912. Längd: 30 cm ca. Bruttovikt: ca 335g.
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:19
  • 3581 Handspegel
    silver, C H Hallberg, 1919. Längd: 39cm. Bruttovik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:41
  • 2028 Sminkbord
    Sengustavianskt. Fd spelbord, laserat. Längd: 88 c..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:35
  • 8344 Spegel
    1800-tal, 39x31
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:44




Ladda ner broschyr