bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14049105



*

nr 1404 9105


Spegel

Empire, mahogny. + inkomplett konsol, Bredd: 81 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 82 cm


Konditionsrapport: inkomplett, saknar bakstycke på konsolbord, skadad

Utrop:

700 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 juni 2021
kl 20:22:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/6 19:17:19 1      300 kr
21/6 20:15:58 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire inkomplett konsol karl johan karl johan-stil mahogny spegel speglar trä
  • 9407 Byrå
    med spegel, 1950-tal. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 20:18
  • 9064 Sminkbord
    Gustaviansk stil, bemålat. Bredd: 120. Djup: 59 cm..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 19:31
  • 9083 Spegel
    1950-tal, 108x45 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 20:01
  • 9102 Spegel
    1960-tal, teakram, Nygeverken, Nyköping, 97x39 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 19:16
  • 9348 Spegel
    50x50 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 18:54
  • 9347 Spegel
    50x50 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 augusti kl 18:42




Ladda ner broschyr