Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 5486067



*

nr 548 6067


Spegel

Empire-stil, höjd: 77


Utrop:

100 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 oktober 2008
kl 17:27:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/10 16:24:10 1      150 kr
21/10 16:30:01 2      350 kr
21/10 18:55:21 3      450 kr
21/10 19:08:01 4      750 kr
24/10 09:36:02 5      600 kr
24/10 09:37:27 5      700 kr
24/10 14:44:08 5      800 kr
25/10 15:11:03 3      850 kr
25/10 23:25:07 6      Vinnande bud
26/10 13:29:44 3      950 kr
27/10 15:33:17 7      1.200 kr
27/10 15:54:17 6      justering av budtak


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
  • 6361 GarderobsskÃ¥p
    Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:36
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:16
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:24
  • 6674 Spegel
    förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:16
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr