ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15154065
*
nr 1515 4065
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, Skulpterad, Monogramsignerad, -73,60x67 cm
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 januari 2023
kl 19:28:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/1 22:29:38
1
700 kr
16/1 14:46:18
2
800 kr
16/1 19:23:38
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
nr 1515 4065
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, Skulpterad, Monogramsignerad, -73,60x67 cm
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 januari 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/1 22:29:38 | 1 | 700 kr |
| 16/1 14:46:18 | 2 | 800 kr |
| 16/1 19:23:38 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



