bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14929308



*

nr 1492 9308


Spegel

3-delad. Höjd: 77 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 september 2022
kl 19:34:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/9 11:43:21 1      100 kr
25/9 19:29:26 2      150 kr
26/9 16:12:29 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 5453 Bordsplatå
    med spegelglas, Nyrokoko. Nysilver, diameter: 26. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:34
  • 5106 Spegel
    1920-tal, 87x35 cm
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:46
  • 5276 Spegel
    96x75 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 19:38
  • 5332 Spegel
    empirestil, 67x37 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:08
  • 5431 Spegel
    Gustaviansk stil, 1800-tal, 37x16 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:31
  • 5099 Spegel
    Gustaviansk stil, 68x45cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 18:24




Ladda ner broschyr