bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14833176



*

nr 1483 3176


Spegel

123x60 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 augusti 2022
kl 19:02:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 16:13:43 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 3047 Hallmöbel
    Byrå + spegel, England, Idegran, Mässingsdekor. Hö..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 19:29
  • 3220 Pigtittare
    omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 83 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 18:43
  • 3320 Spegel
    1930-tal, 120x46 cm
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 18:10
  • 1011 Spegel
    Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 20:16
  • 3164 Spegel
    diameter: 56 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 19:10
  • 3126 Spegel
    Ekram, 82x28 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 18:15




Ladda ner broschyr