bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 13568350



*

nr 1356 8350


Raimo Veranen

(1942-2011), Finland


Skulptur, Raimo Veranen (1942-2011), Finland. Signerad, Keramik. Höjd: 27 cm


Konditionsrapport: skadad

Raimo Veranen, finländsk-dansk konstnär född 1942, död 2011.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 20:01:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/10 13:46:50 1      150 kr
26/10 17:13:21 2      Vinnande bud
26/10 19:19:53 3      250 kr
26/10 19:19:53 2      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Raimo Veranen

Raimo Veranen, finländsk-dansk konstnär född 1942, död 2011.

Läs mer om Raimo Veranen
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland keramik konsthantverk norden nordeuropa nordisk raimo veranen skulptur
  • 6556 Bokstöd
    1 par + skulptur. Höjd: 15-18 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:52
  • 6566 Glaskulptur
    2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:04
  • 6505 Glasskulpturer
    4 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:17
  • 6203 Skulptur
    Ängel. Höjd: 32cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:19
  • 6036 Skulptur
    brons, Orientalisk. Höjd: 23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:54
  • 6464 Skulptur
    Fisk, Engquist, Längd: 20cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:32




Ladda ner broschyr