KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16072025

nr 1607 2025

Lisa Larson

(1931-2024), Sverige

Skulptur, Hus, Signerad, numrerad 13/80, daterad -91, glaserad stengodslera. Höjd: 17,5 cm

Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

3.000 kr

måndag 18 mars 2024
kl 19:53:13

  • Tema
  • 18 mar

Lisa Larson

På Tema Lisa Larson hittar du föremål av Lisa Larson.

Läs mer om Lisa Larson

Lisa Larson

Läs mer om Lisa Larson
Lis Husberg (f. 1920)