Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 7528542



*

nr 752 8542


Skulptur

Keramik, Hund, längd: 40, höjd: 34


Utrop:

500 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 april 2012
kl 17:27:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/4 00:59:03 1      300 kr
8/4 09:15:46 2      150 kr
8/4 09:16:05 2      250 kr
8/4 09:16:24 2      Vinnande bud
8/4 10:56:28 3      400 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djur djurmotiv hund hundar hundmotiv keramik konsthantverk skulptur
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:58
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:10
  • 7215 Skulptur
    Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:47
  • 7040 Skulptur/sparb..
    Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:56




Ladda ner broschyr