Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 9401211



*

nr 940 1211


David Wretling

(1901-1986), Sverige


ceramics, David Wretling (1901-1986), mother and child, signed, -45, height: 20,


SCULPTURE, keramik, David Wretling (1901-1986), mor och barn, signerad, -45, höjd: 20


David Wretling, Swedish sculptor, born 1901, dead 1986.

Estimate:

500

Sold:

SEK 250

Auction date:

Monday February 9 2015
at 18:23:59


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/2 09:06:46 1      100 kr
8/2 22:58:22 2      150 kr
8/2 23:04:22 2      Vinnande bud
9/2 18:03:30 3      200 kr
9/2 18:03:30 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Artist/Designer

David Wretling

David Wretling, Swedish sculptor, born 1901, dead 1986.

Read more about David Wretling
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg




Ladda ner broschyr