bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 14367259



*

nr 1436 7259


Skulptur

+ kåsa + kanna, silver. Höjd: 2 - 14, Vikt: ca 140 g.


Konditionsrapport: skadad

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 6 december 2021
kl 19:25:45


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna konsthantverk kåsa silver skulptur ädelmetall
  • 5201 Africana
    4 delar, inköpt i Kongo. Längd: 15-51 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 18:41
  • 6023 Dalahästar
    5 st, Bemålade. Höjd: 3-43 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 18:14
  • 6206 Fat/skulptur
    Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 22x..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 20:27
  • 6417 Skulptur
    1900-tal, Asien, tvådelad, mässing och brons. Höjd..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 18:17
  • 6032 Skulptur
    Asien, Man, trä, bemålad. Höjd: 44 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 20:44
  • 6418 Skulptur
    Asien. Höjd: 22cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 18:05




Ladda ner broschyr