bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 13824586



*

nr 1382 4586


Gunnel Frieberg

(1919-2010), Sverige


Skulptur, Gunnel Frieberg (1919-2010), Sverige, Flicka, Keramik. Signerad. Höjd: 53 cm


Gunnel Frieberg, svensk skuptör och grafiker född i Malmö 1919, död 2010.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 mars 2021
kl 20:56:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/2 22:46:20 1      1.000 kr
1/3 19:24:39 2      Vinnande bud
1/3 19:44:43 1      1.300 kr
1/3 19:44:43 2      1.400 kr (Budbetjänt)
1/3 19:45:05 1      1.600 kr
1/3 19:45:05 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Gunnel Frieberg

Gunnel Frieberg, svensk skuptör och grafiker född i Malmö 1919, död 2010.

Läs mer om Gunnel Frieberg
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnporträtt flicka gunnel frieberg keramik konsthantverk porträttmåleri skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 3409 Jardiniere
    Zink, saknar glasinsats. Längd: 41 cm. Höjd: 28 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 april kl 20:32
  • 9331 Skål
    + skulpturer, 3 delar, Handmålat glaserat lergods,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    12 april kl 19:43
  • 3155 Skulptur
    Asien, Keramik. Höjd: 21 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    12 april kl 20:37
  • 3272 Skulptur
    Blästrat glas. Höjd: 31 inkl sockel
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 april kl 19:56
  • 3371 Skulptur
    brons, Häst, "FFA Fondeur". De bysantiska hästarna..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 april kl 19:51
  • 3072 Skulptur
    Carl-Erik Borgström, brons. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 april kl 18:52




Ladda ner broschyr