Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16292131



*

nr 1629 2131


Getthen Holm

(1946-2015), Sverige


Skulptur, Båt, Keramik, metall. Höjd: 78 cm


Getthen Margareta Holm, svensk keramiker och konstnär, född 1946, död 2015.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 juni 2024
kl 20:09:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/6 02:45:08 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 17 jun

Kvinnliga Konstnärer

För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...



Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

  • Konstnär/Designer

Getthen Holm

Getthen Margareta Holm, svensk keramiker och konstnär, född 1946, död 2015.

Läs mer om Getthen Holm
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: båt getthen holm keramik konsthantverk marin marinmotiv metall skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6078 Oljemålning
    Juho Suni (1921-1992), Sverige. Signerad, kvinna m..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 18:36
  • 8008 Skulptur
    Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Sitta..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 18:15
  • 8007 Skulptur
    Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Sitta..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 18:01
  • 8009 Skulptur
    Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Steng..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 20:18
  • 8019 Skulptur
    Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Steng..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 20:54
  • 8276 Skulptur
    Asien, Sovande flicka. Längd: 49 cm, höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 19:51




Ladda ner broschyr