bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 14099195



*

nr 1409 9195


Skulptur

bisonoxe, keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 10 cm


Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 augusti 2021
kl 20:09:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/8 13:00:47 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bisonoxar bisonoxe djur djurmotiv keramik konsthantverk skulptur svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
  • 3014 Skulptur
    Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Träd. Signera..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 20:41
  • 8506 Skulptur
    Buddha. Brons. Höjd: 22 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 19:10
  • 3478 Skulptur
    Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Signerad, "moderso..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    20 sept kl 20:10




Ladda ner broschyr