KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 3772097
nr 377 2097
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Skulptur , ”Månfisk”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1970-tal, patinerad brons, fisk med måne på stjärten, längd: 28 cm, höjd: 19, 5 cm (inklusive rektangulär sockel), signerad: ”Stig L . No 155”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 139
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
5.000 kr
Såld:
9.800 kr
måndag 31 oktober 2005
kl 16:00:01
8.800 kr
8.100 kr
ledande budet*
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg