bakg

  KONST / Litografier / Serigrafi 8761024



*

nr 876 1024


Victor Vasarely

(1906-1997), Ungern


Serigrafi, Victor Vasarely (1906-1997), Komposition, 6/ 250, motivet: 57 x 54


Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2014
kl 18:33:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/1 22:19:28 1      3.000 kr
16/2 11:09:14 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 17 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi samlat litografier och etsningar med mera av Albin Amelin, Hans Arnold, Enrico Baj, Louis Bastin, Ola Billgren, Ernst Billgren, Olle Bonniér, Gunnar Brusewitz, Slas St ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Victor Vasarely

Victor Vasarely, ungerska Viktor Vásárhelyi, född 1906 i Pécs, Ungern, död 1997 i Paris, Frankrike, ungersk målare och grafiker.

Läs mer om Victor Vasarely
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: komposition litografier serigrafi ungern ungersk victor vasarely
  • 2095 Färglitografi
    2 st, Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:35
  • 3317 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:32
  • 4418 Färglitografi
    Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numr..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:07
  • 4026 Färglitografi
    Catrina Liljegren (f. 1962), Sverige. Signerad, nu..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:27
  • 2062 Färglitografi
    Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, numr..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:11
  • 2096 Färglitografi
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Numrerad, ej sig..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:32




Ladda ner broschyr