ÖVRIGT / Diverse / Salladsskål 10559359
*
nr 1055 9359
Salladsskål
trä /nysilver / porslin + bestick, England, diameter: 25 cm, höjd: 15 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 september 2016
kl 18:43:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/9 11:59:57
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick engelsk england europa matbestick nysilver pläter porslin salladsskål trä
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23
-
8367 Bokstöd
2 st, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf me..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48
-
8366 Bokstöd
Ett par, and i mässing, mahogny. Djup: 13 cm. Höjd..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48
-
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55
-
8259 Dekorelement
ett par, mässing. Höjd: 49 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:10
*
Salladsskål
nr 1055 9359
Salladsskål
trä /nysilver / porslin + bestick, England, diameter: 25 cm, höjd: 15 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 september 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/9 11:59:57 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick engelsk england europa matbestick nysilver pläter porslin salladsskål trä
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40 -
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23 -
8367 Bokstöd
2 st, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf me..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48
-
8366 Bokstöd
Ett par, and i mässing, mahogny. Djup: 13 cm. Höjd..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48 -
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55 -
8259 Dekorelement
ett par, mässing. Höjd: 49 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:10



