Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / SalladsskÃ¥l 10559359



*

nr 1055 9359


Salladsskål

trä /nysilver / porslin + bestick, England, diameter: 25 cm, höjd: 15 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 september 2016
kl 18:43:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/9 11:59:57 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick engelsk england europa matbestick nysilver pläter porslin salladsskål trä
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:23
  • 8367 Bokstöd
    2 st, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf me..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:48
  • 8366 Bokstöd
    Ett par, and i mässing, mahogny. Djup: 13 cm. Höjd..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:48
  • 8301 Bordsram
    omkring 1900, bemålad, 30x18
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:55
  • 8259 Dekorelement
    ett par, mässing. Höjd: 49 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:10




Ladda ner broschyr