ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6901459
*
nr 690 1459
Pigtittare
Intarsia, höjd: 50
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 april 2011
kl 17:03:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/3 18:09:45
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar träinläggningar
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
om en vecka
2 feb kl 19:33
*
Pigtittare
nr 690 1459
Pigtittare
Intarsia, höjd: 50
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 april 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 30/3 18:09:45 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar träinläggningar
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
om en vecka
2 feb kl 19:33



