Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 14688499



*

nr 1468 8499


Pär Lindblad

(1907-1981), Sverige


Pär Falkemark, sitting girl. Signed, 47x37, outer dimensions including frame: 66x57,


PASTEL, Sittande flicka. Signerad, 47x37, yttermått inklusive ram: 66x57 cm


Pär Lindblad, Swedish painter, born 1907, dead 1981.

Estimate:

500

Sold:

SEK 450

Auction date:

Tuesday May 24 2022
at 20:33:45


  • Bid history
Time Bidder Bid
19/5 20:28:43 1      100 kr
24/5 11:23:17 2      400 kr
24/5 20:24:00 3      200 kr
24/5 20:24:00 2      250 kr (Robot)
24/5 20:24:33 3      300 kr
24/5 20:24:33 2      350 kr (Robot)
24/5 20:27:31 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Pär Lindblad

Pär Lindblad, Swedish painter, born 1907, dead 1981.

Read more about Pär Lindblad
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita pastell pär lindblad sittande flicka svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6579 CRAYON
    unidentified artist. Signed, mops, outer dimension..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:42
  • 4454 PASTEL
    Erland Cullberg (1931-2012), Sweden. Signed, dated..//
    Present: SEK 400

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:07
  • 6007 PASTEL
    portrait of a dog, Vorsteh, "Nick". Signed, dated ..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:57
  • 6485 PASTELS
    2 pcs, Carl Brandt. Signed, landscape, 16x48 cm, o..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:40




Ladda ner broschyr