KONST / Oljemålningar / Oljemålning 8892056
nr 889 2056
Ulf Trotzig
(1925-2013), Sverige
Oljemålning, Ulf Trotzig (f. 1925), monogramsignatur TU, landskap med träd, inköpt direkt av konstnären på 1940-talet, olja på pannå, 23x32 cm
Ulf Trotzig, svensk målare, tecknare och grafiker född 1925, död 2013.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 21 april 2014
kl 20:18:58
1.100 kr
Ulf Trotzig
Läs mer om Ulf Trotzig