KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11108093
*
nr 1110 8093
Roland Kempe
(1907-1991), Sverige
Oljemålning, Roland Kempe (1907-1991), Tjurfäktare, 38x55, 1959
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2017
kl 20:36:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/5 17:13:48
1
Vinnande bud
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Roland Kempe
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Roland Kempe
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar roland kempe svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tjurfäktare
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
4021 Bricka
Bemålad, 1800-tal, 60x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:11
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:49
*
Roland Kempe
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk målare och grafiker.
Läs mer om 50/60-tal
Läs mer om Roland Kempe
nr 1110 8093
Roland Kempe
(1907-1991), Sverige
Oljemålning, Roland Kempe (1907-1991), Tjurfäktare, 38x55, 1959
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk målare och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/5 17:13:48 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
22 maj
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Roland Kempe
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Roland Kempe
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar roland kempe svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tjurfäktare
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
4021 Bricka
Bemålad, 1800-tal, 60x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:11
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:49