bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11991004



*

nr 1199 1004


Pelle Åberg

(1909-1964), Sverige


Oljemålning, Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown. Olja på pannå, 33x25


Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker

Följerätt

Ja

Utrop:

15.000 kr

Såld:

12.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 augusti 2018
kl 18:03:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/8 17:58:41 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 27 aug

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Pelle Åberg

Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker

Läs mer om Pelle Åberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: clown clowner olja olja på pannå oljemålning oljemålningar pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7536 Familjeikon
    1800-tal, oljemålning, pannå, 11x8,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 19:26
  • 9277 Ikon
    omkring 1900,10,5x8,5
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 19:20
  • 7644 Miniatyr
    Signerad, Kvinna, 1800-tal, diameter: 7
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 20:28
  • 7643 Miniatyrer
    2 st, Sèvresmärke, Frankrike. Diameter: 4 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 20:27
  • 9218 Oljemålning
    1800-tal. Olja på duk, 50x40
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 20:43
  • 7608 Oljemålning
    Ålund, signerad. 1945, Stilleben. Olja på pannå, 4..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 19:32




Ladda ner broschyr