bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11991004



*

nr 1199 1004


Pelle Åberg

(1909-1964), Sverige


Oljemålning, Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown. Olja på pannå, 33x25


Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker

Följerätt

Ja

Utrop:

15.000 kr

Såld:

12.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 augusti 2018
kl 18:03:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/8 17:58:41 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 27 aug

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Pelle Åberg

Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker

Läs mer om Pelle Åberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: clown clowner olja olja på pannå oljemålning oljemålningar pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7337 Oljemålning
    A Carlander, 1987, komposition, monogransignerad. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 maj kl 19:33
  • 7109 Oljemålning
    A Erikson, Skärgård, signerad. Olja på duk, 33x40
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 maj kl 20:19
  • 8038 Oljemålning
    Alfred Palmer, By, signerad. Olja på pannå, 35x46
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 maj kl 19:21
  • 7111 Oljemålning
    Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. Gård, signerad..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 maj kl 18:29
  • 8016 Oljemålning
    Alois Wierer (1878-1945), Tjeckien. "Dorfedylt". S..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 maj kl 20:19
  • 5353 Oljemålning
    Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Landskap, signe..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    27 maj kl 18:55




Ladda ner broschyr