KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12156344
*
nr 1215 6344
Olle Blomberg
(1909-1996), Sverige
Oljemålning, Fors. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 87x69 cm
Olle Blomberg, svensk bildkonstnär född 1909 i Umeå, död 1996 i Lycksele.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 november 2018
kl 18:44:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/10 15:00:59
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Olle Blomberg
Olle Blomberg, svensk bildkonstnär född 1909 i Umeå, död 1996 i Lycksele.
Läs mer om Olle Blomberg
- Läs mer...
Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fors olja olja på duk oljemålning oljemålningar olle blomberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
*
Olle Blomberg
Olle Blomberg, svensk bildkonstnär född 1909 i Umeå, död 1996 i Lycksele.
Läs mer om Olle Blomberg
nr 1215 6344
Olle Blomberg
(1909-1996), Sverige
Oljemålning, Fors. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 87x69 cm
Olle Blomberg, svensk bildkonstnär född 1909 i Umeå, död 1996 i Lycksele.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 november 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 31/10 15:00:59 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Olle Blomberg
Olle Blomberg, svensk bildkonstnär född 1909 i UmeÃ¥, död 1996 i Lycksele.Läs mer om Olle Blomberg
- Läs mer...
Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fors olja olja på duk oljemålning oljemålningar olle blomberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06



