KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12409457
*
nr 1240 9457
Max Marcus
(1879-1955), Sverige
Oljemålning, Motiv från Gotland. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 73x58
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 mars 2019
kl 19:45:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/3 17:00:46
1
Vinnande bud
11/3 18:05:35
2
250 kr
11/3 18:05:35
1
300 kr (Budbetjänt)
11/3 18:06:07
2
350 kr
11/3 18:06:07
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gotland gotlandsmotiv gotländskt motiv gottland max marcus motiv från gotland olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50
-
8315 Oljemålning
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:13
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:29
-
8312 Oljemålning
Bodil Halvorson. Signerad, daterad 2000. Olja på p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:04
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:52
*
Max Marcus
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
Läs om budbetjänten
nr 1240 9457
Max Marcus
(1879-1955), Sverige
Oljemålning, Motiv från Gotland. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 73x58
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 mars 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/3 17:00:46 | 1 | Vinnande bud |
11/3 18:05:35 | 2 | 250 kr |
11/3 18:05:35 | 1 | 300 kr (Budbetjänt) |
11/3 18:06:07 | 2 | 350 kr |
11/3 18:06:07 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gotland gotlandsmotiv gotländskt motiv gottland max marcus motiv från gotland olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50 -
8315 Oljemålning
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:13 -
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:29
-
8312 Oljemålning
Bodil Halvorson. Signerad, daterad 2000. Olja på p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:04 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:52