KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15218072

nr 1521 8072

Maks Belinsky

(f. 1985), Ukraina

Oljemålning, "Ukraina 2022. Sommarlov". Signerad. Olja på duk, 40x70 cm, oramad. Den Ukrainska konstnären Maks Belinsky har på nytt donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”The World of love” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina. Maks Belinsky (Макс Бєлінскі) är född i Lviv 1985. Han har studerat på Lviv Academy of Arts och verkat som konstnär i Prag och Florens, Campobasso och Rom. Han bor för och verkar närvarande i Lviv och arbetar främst i olja och akvarell, ofta med ett eget uttryck i såväl utförande som materialval

Maks Belinsky, Ukrainsk konstnär född i Lviv 1985.

Utrop:

6.000 kr

Såld:

4.000 kr

måndag 13 februari 2023
kl 19:55:10

13/2 13:31:51 1      Vinnande bud

Maks Belinsky

Läs mer om Maks Belinsky