KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12746531
*
nr 1274 6531
Lasse Johnson
(1899-1992), Sverige
Oljemålning, "Mallorca". Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 45x53 cm
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 september 2019
kl 20:47:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/9 16:23:21
1
400 kr
6/9 21:25:43
2
400 kr
6/9 21:25:43
1
400 kr (Budbetjänt)
6/9 21:25:53
2
450 kr
9/9 14:11:48
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Läs mer om Lasse Johnson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lasse johnson olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:14
*
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lasse Johnson
nr 1274 6531
Lasse Johnson
(1899-1992), Sverige
Oljemålning, "Mallorca". Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 45x53 cm
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 800 kr |
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 september 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/9 16:23:21 | 1 | 400 kr |
| 6/9 21:25:43 | 2 | 400 kr |
| 6/9 21:25:43 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 6/9 21:25:53 | 2 | 450 kr |
| 9/9 14:11:48 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra RÃ¥da. Värmland, död 1992.Läs mer om Lasse Johnson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lasse johnson olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:14



