KONST / Oljemålningar / Oljemålning 9937432
*
nr 993 7432
Oljemålning
Kopia efter Rembrandt, Man, 1800-tal, 50x0
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 november 2015
kl 19:15:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/11 13:11:24
1
500 kr
9/11 19:05:52
2
450 kr
9/11 19:05:52
1
500 kr (Budbetjänt)
9/11 19:06:32
2
600 kr
9/11 19:07:49
3
700 kr
9/11 19:10:25
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: man olja oljemålning oljemålningar rembrandt
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:14
*
Oljemålning
Läs om budbetjänten
nr 993 7432
Oljemålning
Kopia efter Rembrandt, Man, 1800-tal, 50x0
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 november 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 9/11 13:11:24 | 1 | 500 kr |
| 9/11 19:05:52 | 2 | 450 kr |
| 9/11 19:05:52 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
| 9/11 19:06:32 | 2 | 600 kr |
| 9/11 19:07:49 | 3 | 700 kr |
| 9/11 19:10:25 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: man olja oljemålning oljemålningar rembrandt
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:14



