bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11876008



*

nr 1187 6008


Karin Olsson

(1928-2006), Sverige


Oljemålning, Karin Olsson (1928-2006), Sverige. "Höstäventyr". Olja på duk, 112x150 cm


Karin Olsson, svensk bildkonstnär, grafiker född 1928, död 2006.

Följerätt

Ja

Utrop:

10.000 kr

Såld:

17.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2018
kl 18:57:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/4 09:47:21 1      7.000 kr
27/4 20:29:06 2      12.000 kr
28/5 13:01:52 1      9.800 kr
28/5 13:01:52 2      10.000 kr (Automatiskt)
28/5 14:27:32 1      Vinnande bud
28/5 18:38:30 2      13.500 kr
28/5 18:38:30 1      14.000 kr (Automatiskt)
28/5 18:49:36 3      15.000 kr
28/5 18:49:36 1      15.500 kr (Automatiskt)
28/5 18:50:22 3      16.000 kr
28/5 18:50:22 1      16.500 kr (Automatiskt)
28/5 18:52:48 3      17.000 kr
28/5 18:52:48 1      Vinnande bud (automatiskt)



  • Klassiska
  • 28 maj

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Karin Olsson

Karin Olsson, svensk bildkonstnär, grafiker född 1928, död 2006.

Läs mer om Karin Olsson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: karin olsson olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 1033 Akryl
    Eva Rohde, Sverige. ”Good Morning”. Signerad, date..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 oktober kl 18:00
  • 1288 Oljemålning
    1800-tal, Stilleben. Olja på duk, 63x45 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    22 oktober kl 18:36
  • 6575 Oljemålning
    Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Skördemotiv. Mon..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 oktober kl 20:21
  • 9378 Oljemålning
    Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Motiv f..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    22 oktober kl 19:11
  • 1027 Oljemålning
    Anitha Bondestam, Sverige. "Min Vasarely 1". Signe..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 oktober kl 18:00
  • 1025 Oljemålning
    Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. "Juni, ..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 oktober kl 18:00




Ladda ner broschyr