KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12894126
*
nr 1289 4126
Johan Ossian-Andersson
(1889-1975), Sverige
Oljemålning, Fiskebåtar, Signerad. Olja på duk, 34x49 cm
Johan Ossian Andersson, J Ossian, född 1889 i Uppsala, död 1975, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2019
kl 20:48:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/11 20:11:27
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Johan Ossian-Andersson
Johan Ossian Andersson, J Ossian, född 1889 i Uppsala, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Johan Ossian-Andersson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskebåt fiskebåtar marin marinmotiv marinmålning olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:58
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:52
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:36
*
Johan Ossian-Andersson
Johan Ossian Andersson, J Ossian, född 1889 i Uppsala, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Johan Ossian-Andersson
nr 1289 4126
Johan Ossian-Andersson
(1889-1975), Sverige
Oljemålning, Fiskebåtar, Signerad. Olja på duk, 34x49 cm
Johan Ossian Andersson, J Ossian, född 1889 i Uppsala, död 1975, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/11 20:11:27 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Johan Ossian-Andersson
Johan Ossian Andersson, J Ossian, född 1889 i Uppsala, död 1975, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Johan Ossian-Andersson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskebåt fiskebåtar marin marinmotiv marinmålning olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:58 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50 -
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:52 -
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:36