KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14641017

nr 1464 1017

Johan Krouthén

(1858-1932), Sverige

Oljemålning, Landskap med höns. Signerad, daterad 1910. Olja på duk, 49x74 cm, yttermått inklusive ram: 70x96 cm

Kondition: skadad ram

Johan Krouthén, svensk målare född 1858, död 1932.

Utrop:

40.000 kr

Såld:

48.000 kr

måndag 25 april 2022
kl 20:11:21

  • Klassiska
  • 25 apr

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Johan Krouthén

Läs mer om Johan Krouthén