KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052222
*
nr 1405 2222
Hilda Heyman
(1872-1955), Sverige
Oljemålning, Ej signerad, herrporträtt. Olja på pannå, 35x24, yttermått inklusive ram: 41x30 cm
Hilda Heyman, svensk bildkonstnär född 1872, död 1955.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 juni 2021
kl 19:38:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/6 18:13:37
1
Vinnande bud
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad herrporträtt hilda heyman olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11
-
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:23
*
Hilda Heyman
Hilda Heyman, svensk bildkonstnär född 1872, död 1955.
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
nr 1405 2222
Hilda Heyman
(1872-1955), Sverige
Oljemålning, Ej signerad, herrporträtt. Olja på pannå, 35x24, yttermått inklusive ram: 41x30 cm
Hilda Heyman, svensk bildkonstnär född 1872, död 1955.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 juni 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/6 18:13:37 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad herrporträtt hilda heyman olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53 -
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11 -
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:23