KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11712020
*
nr 1171 2020
Hanna Hirsch Pauli
(1864-1940), Sverige
Oljemålning, Hanna Pauli (1864-1940), (f. Hirsch) Sverige. Visby. Signerad Hanna Hirsch, daterad 1893. Olja på duk, 75x54 cm
Hanna Hirsch Pauli, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Utrop:
20.000 kr
Såld:
16.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 mars 2018
kl 19:05:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/3 19:00:19
1
Vinnande bud
- Klassiska
26 mar
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Hanna Hirsch Pauli
Hanna Hirsch Pauli, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Läs mer om Hanna Hirsch Pauli
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hanna pauli hirsch olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige visby
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
*
Hanna Hirsch Pauli
Hanna Hirsch Pauli, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Hanna Hirsch Pauli
nr 1171 2020
Hanna Hirsch Pauli
(1864-1940), Sverige
Oljemålning, Hanna Pauli (1864-1940), (f. Hirsch) Sverige. Visby. Signerad Hanna Hirsch, daterad 1893. Olja på duk, 75x54 cm
Hanna Hirsch Pauli, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
| Utrop: | 20.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 16.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 mars 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/3 19:00:19 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
26 mar
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Hanna Hirsch Pauli
Hanna Hirsch Pauli, svensk mÃ¥lare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.Läs mer om Hanna Hirsch Pauli
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hanna pauli hirsch olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige visby
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06



