KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17309336

nr 1730 9336

Göran Brunius

(1911-2005), Sverige

Oljemålning, Monogramsignerad, Fors. Olja på pannå, 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 27x33

Göran Brunius, född 1911, död 2005, svensk målare och skulptör.

Utrop:

500 kr

Såld:

150 kr

måndag 13 oktober 2025
kl 19:08:56

11/10 15:46:31 1      100 kr
13/10 17:57:21 2      Vinnande bud

Göran Brunius

Läs mer om Göran Brunius
Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk