KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14314101
*
nr 1431 4101
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1950, Studio. Olja på duk, 72x49cm, yttermått inklusive ram: 85x62cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2021
kl 19:42:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/11 16:12:49
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evert duhan olja olja på duk oljemålning oljemålningar studio svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:15
-
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52
-
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:29
-
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:40
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:55
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:55
*
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
nr 1431 4101
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1950, Studio. Olja på duk, 72x49cm, yttermått inklusive ram: 85x62cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/11 16:12:49 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk mÃ¥lare född i Järna, Sörmland 1906.Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evert duhan olja olja på duk oljemålning oljemålningar studio svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:15 -
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52 -
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:29
-
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:40 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:55 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:55