KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308071

nr 1230 8071

Erik Jerken

(1898-1947), Sverige

Oljemålning, Erik Jerken (1898-1947), Sverige. "Stockholm", 1931, Båtar vid Årstaviken, Signerad. Olja på duk, 46x55

Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

måndag 21 januari 2019
kl 19:46:49

9/1 00:28:42 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 21 jan

Stockholm

Läs mer om Stockholm

Erik Jerken

Läs mer om Erik Jerken