KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17423173
*
nr 1742 3173
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, Signerad, modellstudie. Olja på duk, 55x118 cm, yttermått inklusive ram: 44x137 cm
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 november 2025
kl 20:47:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/11 18:49:23
1
1.000 kr
24/11 18:49:47
1
1.400 kr
24/11 20:33:10
2
1.500 kr
24/11 20:36:03
1
2.200 kr
24/11 20:36:14
1
2.200 kr
24/11 20:37:09
2
1.800 kr
24/11 20:37:09
1
1.900 kr (Budbetjänt)
24/11 20:37:50
2
2.200 kr
24/11 20:37:50
1
2.200 kr (Budbetjänt)
24/11 20:38:19
2
2.400 kr
24/11 20:39:19
1
2.600 kr
24/11 20:39:31
1
2.800 kr
24/11 20:42:35
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken modellstudie olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55
-
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18
-
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45
*
Erik Jerken
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Läs om budbetjänten
nr 1742 3173
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, Signerad, modellstudie. Olja på duk, 55x118 cm, yttermått inklusive ram: 44x137 cm
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 november 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/11 18:49:23 | 1 | 1.000 kr |
| 24/11 18:49:47 | 1 | 1.400 kr |
| 24/11 20:33:10 | 2 | 1.500 kr |
| 24/11 20:36:03 | 1 | 2.200 kr |
| 24/11 20:36:14 | 1 | 2.200 kr |
| 24/11 20:37:09 | 2 | 1.800 kr |
| 24/11 20:37:09 | 1 | 1.900 kr (Budbetjänt) |
| 24/11 20:37:50 | 2 | 2.200 kr |
| 24/11 20:37:50 | 1 | 2.200 kr (Budbetjänt) |
| 24/11 20:38:19 | 2 | 2.400 kr |
| 24/11 20:39:19 | 1 | 2.600 kr |
| 24/11 20:39:31 | 1 | 2.800 kr |
| 24/11 20:42:35 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken modellstudie olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55 -
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18 -
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45



