KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17499228
*
nr 1749 9228
Else Hermansson
(1900-1997), Sverige
Oljemålning, Signerad, Vattenbryn. Olja på pannå, 12x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x33
Else Hermansson, född 1900 i Tyskland, död 1997 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 december 2025
kl 20:48:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/11 07:57:32
1
100 kr
25/11 07:58:43
1
Vinnande bud
8/12 04:16:03
2
250 kr
8/12 04:16:03
1
300 kr (Budbetjänt)
8/12 04:16:08
2
350 kr
8/12 04:16:08
1
400 kr (Budbetjänt)
8/12 04:16:15
2
450 kr
8/12 04:16:15
1
(budbetjänt)
8/12 09:09:19
1
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Tema
8 dec
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Else Hermansson
Else Hermansson, född 1900 i Tyskland, död 1997 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Else Hermansson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: else hermansson olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenbryn
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8030 Oljemålning
Ib Puja, Ubud Bali. Signerad, daterad 2018, portal..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:45
*
Else Hermansson
Else Hermansson, född 1900 i Tyskland, död 1997 i Stockholm, svensk målare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Else Hermansson
nr 1749 9228
Else Hermansson
(1900-1997), Sverige
Oljemålning, Signerad, Vattenbryn. Olja på pannå, 12x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x33
Else Hermansson, född 1900 i Tyskland, död 1997 i Stockholm, svensk målare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 december 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/11 07:57:32 | 1 | 100 kr |
| 25/11 07:58:43 | 1 | Vinnande bud |
| 8/12 04:16:03 | 2 | 250 kr |
| 8/12 04:16:03 | 1 | 300 kr (Budbetjänt) |
| 8/12 04:16:08 | 2 | 350 kr |
| 8/12 04:16:08 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 8/12 04:16:15 | 2 | 450 kr |
| 8/12 04:16:15 | 1 | (budbetjänt) |
| 8/12 09:09:19 | 1 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Tema
8 dec
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Else Hermansson
Else Hermansson, född 1900 i Tyskland, död 1997 i Stockholm, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Else Hermansson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: else hermansson olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenbryn
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8030 Oljemålning
Ib Puja, Ubud Bali. Signerad, daterad 2018, portal..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:45



