KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13363032
*
nr 1336 3032
Dionis Bennassar
(1904-1967), Spanien
Oljemålning, Mallorca. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 45x54 cm
DionÃs Bennà ssar, spansk bildkonstnär född pÃ¥ Mallorca 1904, död 1967.
Följerätt
Utrop:
22.000 kr
Såld:
20.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juni 2020
kl 18:38:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/6 17:29:32
1
Vinnande bud
- Klassiska
29 jun
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Dionis Bennassar
DionÃs Bennà ssar, spansk bildkonstnär född pÃ¥ Mallorca 1904, död 1967.
Läs mer om Dionis Bennassar
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dionis bennassar europa mallorca olja olja på pannå oljemålning oljemålningar spanien spansk spanska sydeuropa
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:58
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:52
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:36
*
Dionis Bennassar
DionÃs Bennà ssar, spansk bildkonstnär född pÃ¥ Mallorca 1904, död 1967.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Dionis Bennassar
nr 1336 3032
Dionis Bennassar
(1904-1967), Spanien
Oljemålning, Mallorca. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 45x54 cm
DionÃs Bennà ssar, spansk bildkonstnär född pÃ¥ Mallorca 1904, död 1967.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 22.000 kr |
Såld: | 20.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 juni 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/6 17:29:32 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
29 jun
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Dionis Bennassar
DionÃs Bennà ssar, spansk bildkonstnär född pÃ¥ Mallorca 1904, död 1967.Läs mer om Dionis Bennassar
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dionis bennassar europa mallorca olja olja på pannå oljemålning oljemålningar spanien spansk spanska sydeuropa
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:58 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:50 -
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:52 -
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:36