KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11692398

nr 1169 2398

Christian von Schneidau

(1893-1976), USA

Oljemålning, Signerad och daterad 1913, stilleben, 55x48

Christian von Schneidau, svensk-amerikansk målare, tecknare, grafiker och skulptör född 1893 i Ljungby, Kalmar län. Död 1976 i Orange, Kalifornien, USA.

Utrop:

3.000 kr

Såld:

350 kr

måndag 19 mars 2018
kl 19:51:16

18/3 12:14:21 1      300 kr
19/3 19:46:07 2      Vinnande bud

Christian von Schneidau

Läs mer om Christian von Schneidau