KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12972012
*
nr 1297 2012
Carl Skånberg
(1850-1883), Sverige
Oljemålning, Vinterlandskap. Signerad, daterad Paris -80. Olja på duk, 66x123 cm
Carl Skånberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .
Utrop:
25.000 kr
Såld:
20.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 december 2019
kl 18:57:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/12 19:32:48
1
Vinnande bud
- Klassiska
9 dec
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Carl Skånberg
Carl Skånberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .
Läs mer om Carl SkÃ¥nberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl skånberg landskap landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vinterlandskap vintermotiv
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:29
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:52
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:36
-
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:24
-
7432 Oljemålning
Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, skog. O..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 18:10
*
Carl Skånberg
Carl Skånberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Carl SkÃ¥nberg
nr 1297 2012
Carl Skånberg
(1850-1883), Sverige
Oljemålning, Vinterlandskap. Signerad, daterad Paris -80. Olja på duk, 66x123 cm
Carl Skånberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .
Utrop: | 25.000 kr |
---|---|
Såld: | 20.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 december 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/12 19:32:48 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
9 dec
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Carl Skånberg
Carl SkÃ¥nberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .Läs mer om Carl SkÃ¥nberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl skånberg landskap landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vinterlandskap vintermotiv
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:50 -
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:29 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:52
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:36 -
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:24 -
7432 Oljemålning
Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, skog. O..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 18:10