KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13535020
*
nr 1353 5020
Carl Oesterley den yngre
(1839-1930), Tyskland
Oljemålning, "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm
Kondition: smärre färgbortfall
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 oktober 2020
kl 19:26:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/10 17:38:29
1
Vinnande bud
10/10 14:26:42
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Carl Oesterley den yngre
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.
Läs mer om Carl Oesterley den yngre
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa germany olja olja på duk oljemålning oljemålningar tysk designer tysk konstnär tyska tyska designers tyska konstnärer tyskland tyskt tyskt måleri
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:50
*
Carl Oesterley den yngre
Kondition: smärre färgbortfall
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.
Läs mer om Carl Oesterley den yngre
nr 1353 5020
Carl Oesterley den yngre
(1839-1930), Tyskland
Oljemålning, "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm
Kondition: smärre färgbortfall
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 oktober 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/10 17:38:29 | 1 | Vinnande bud |
10/10 14:26:42 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Carl Oesterley den yngre
Carl August Heinrich Ferdinand Oesterley, tysk bildkonstnär född 1839 i Göttingen, död 1930 i Altona, son till Carl Oesterley.Läs mer om Carl Oesterley den yngre
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa germany olja olja på duk oljemålning oljemålningar tysk designer tysk konstnär tyska tyska designers tyska konstnärer tyskland tyskt tyskt måleri
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:50