KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14222010

nr 1422 2010

Carl Luthander

(1879-1967), Sverige

Oljemålning, Signerad, Stadshuset från Långholmen. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

måndag 27 september 2021
kl 18:23:14

24/9 23:31:21 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 27 sep

Stockholm

Läs mer om Stockholm

Carl Luthander

Läs mer om Carl Luthander