KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308053

nr 1230 8053

Carl Kaldén

(1877-1963), Sverige

Oljemålning, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Saltsjöbaden 1928. Olja på pannå, signerad. 50x61

Konditionsrapport: skadad

Carl Kaldén, född 1877, död 1963, svensk målare och konsthantverkare.

Utrop:

800 kr

Såld:

1.200 kr

måndag 21 januari 2019
kl 19:41:45

  • Tema
  • 21 jan

Stockholm

Läs mer om Stockholm

Carl Kaldén

Läs mer om Carl Kaldén