![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16228313
*
nr 1622 8313
Bruno Karlsson
(1927-2020), Sverige
Oljemålning, Sig, kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
Bruno Karlsson,svensk målare, tecknare och grafiker född 1927, död 2020.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 maj 2024
kl 19:32:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/5 15:45:50
1
100 kr
27/5 19:18:51
2
Vinnande bud
27/5 19:21:47
1
200 kr
27/5 19:21:47
2
250 kr (Budbetjänt)
27/5 19:22:28
1
300 kr
27/5 19:22:28
2
350 kr (Budbetjänt)
27/5 19:27:25
1
400 kr
27/5 19:27:25
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Bruno Karlsson
Bruno Karlsson,svensk målare, tecknare och grafiker född 1927, död 2020.
Läs mer om Bruno Karlsson
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno karlsson kust kustlandskap landskap landskapsmotiv landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar sig svensk konstnär sverige vatten
-
8301 Akryl
Felippe Costello, "Snabel". Signerad. Akry på hand..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:29
-
8297 Akryl
Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Cirkel". Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:55
-
8457 Ikon
handmålad, nutida, pannå, 24x18 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:29
-
8244 Olja / blandte..
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Kvinna med hun..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52
-
8196 Olja / collage
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, olja på Texti..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:03
-
8327 Oljemålning
1600/1700-tal, Sällskap med hästar & hund. Olja på..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15
*
Bruno Karlsson
Bruno Karlsson,svensk målare, tecknare och grafiker född 1927, död 2020.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Bruno Karlsson
nr 1622 8313
Bruno Karlsson
(1927-2020), Sverige
Oljemålning, Sig, kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
Bruno Karlsson,svensk målare, tecknare och grafiker född 1927, död 2020.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 maj 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/5 15:45:50 | 1 | 100 kr |
27/5 19:18:51 | 2 | Vinnande bud |
27/5 19:21:47 | 1 | 200 kr |
27/5 19:21:47 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
27/5 19:22:28 | 1 | 300 kr |
27/5 19:22:28 | 2 | 350 kr (Budbetjänt) |
27/5 19:27:25 | 1 | 400 kr |
27/5 19:27:25 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Bruno Karlsson
Bruno Karlsson,svensk mÃ¥lare, tecknare och grafiker född 1927, död 2020.Läs mer om Bruno Karlsson
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno karlsson kust kustlandskap landskap landskapsmotiv landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar sig svensk konstnär sverige vatten
-
8301 Akryl
Felippe Costello, "Snabel". Signerad. Akry på hand..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:29 -
8297 Akryl
Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Cirkel". Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:55 -
8457 Ikon
handmålad, nutida, pannå, 24x18 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:29
-
8244 Olja / blandte..
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Kvinna med hun..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52 -
8196 Olja / collage
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, olja på Texti..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:03 -
8327 Oljemålning
1600/1700-tal, Sällskap med hästar & hund. Olja på..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15