KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14752066

nr 1475 2066

Berta Hansson

(1910-1994), Sverige

Oljemålning, Monogramsignerad BH, Hässjor. Olja på pannå, 16x23, yttermått inklusive ram: 27x34 cm

Berta Hansson, svensk målare född Hammerdal, Jämtlands län 1910, död 1994.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.800 kr

måndag 20 juni 2022
kl 20:59:50

  • Tema
  • 20 jun

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Berta Hansson

Läs mer om Berta Hansson