KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14855360
nr 1485 5360
Ants Murakin
(1892-1975), Sverige
Oljemålning, Signerad, Åkerlandskap. Olja på pannå, 32x42 cm, yttermått inklusive ram: 47x58 cm
Ants Murakin, estländsk-svensk teckningslärare och målare född i Estland 1892, död 1975 i Norrköping.
måndag 29 augusti 2022
kl 18:05:50
Ants Murakin
Läs mer om Ants Murakin