KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13647068
*
nr 1364 7068
Allan Egnell
(1884-1960), Sverige
Oljemålning, Kvinna på servering. Signerad 25/6 1928. Olja på duk, 32x19 cm
Allan Egnell, svensk målare, grafiker och illustratör född 1884, död 1960.
Följerätt
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 november 2020
kl 19:23:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/11 12:04:27
1
1.500 kr
29/11 23:35:54
2
2.000 kr
30/11 19:15:26
3
Vinnande bud
- Klassiska
30 nov
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Allan Egnell
Allan Egnell, svensk målare, grafiker och illustratör född 1884, död 1960.
Läs mer om Allan Egnell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan egnell kvinna på servering olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:29
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:52
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:36
-
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:24
-
7432 Oljemålning
Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, skog. O..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 18:10
*
Allan Egnell
Allan Egnell, svensk målare, grafiker och illustratör född 1884, död 1960.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Allan Egnell
nr 1364 7068
Allan Egnell
(1884-1960), Sverige
Oljemålning, Kvinna på servering. Signerad 25/6 1928. Olja på duk, 32x19 cm
Allan Egnell, svensk målare, grafiker och illustratör född 1884, död 1960.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 3.000 kr |
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 november 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/11 12:04:27 | 1 | 1.500 kr |
29/11 23:35:54 | 2 | 2.000 kr |
30/11 19:15:26 | 3 | Vinnande bud |
- Klassiska
30 nov
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Allan Egnell
Allan Egnell, svensk mÃ¥lare, grafiker och illustratör född 1884, död 1960.Läs mer om Allan Egnell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan egnell kvinna på servering olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:50 -
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:29 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:52
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:36 -
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:24 -
7432 Oljemålning
Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, skog. O..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 18:10